Jacek Krzemiński | 6.08.2021

Działki za pół ceny – tak Piotrków przyciąga mieszkańców

Chcąc zatrzymać obecnych mieszkańców miasta i przyciągnąć nowych, władze Piotrkowa Trybunalskiego prowadzą program „Działka pod budowę domu za 50 proc. ceny”. Ostatnie przetargi w ramach tego programu odbyły się w czerwcu i lipcu, a kolejne planowane są jesienią.

Program polega na tym, że miasto wystawia na sprzedaż działki pod budowę domu – za połowę ich rynkowej ceny. Ale by móc je kupić, trzeba zgodzić się na następujące warunki:

  1. Po kupnie działki jej nabywca musi nie później niż w ciągu dwóch lat rozpocząć na niej budowę domu
  2. Budowę należy zakończyć nie później niż w ciągu 5 lat od zakupu działki
  3. Wybudowanego domu nie można sprzedać przez pięć kolejnych lat.

Te warunki mają sprawić, że miejskie działki w promocyjnej cenie kupią rzeczywiście ci, którzy chcą zamieszkać w Piotrkowie na długie lata, wiążą z nim swoją przyszłość. Mają one też wyeliminować możliwość spekulacji – to znaczy zakupu działek przez kogoś, kto chciałby je zakupić wyłącznie z myślą o ich późniejszej odsprzedaży, za wyższą cenę.

W czerwcowym przetargu Piotrków sprzedał w ramach programu „Działka pod budowę domu za połowę ceny” 4 parcele, a w lipcowym – trzy. Wszystkie na ul. Rolniczej, blisko centrum miasta. Każda z nich miała kształt prostokąta, powierzchnię około 1 tys. mkw., a także dostęp do wszystkich mediów.

W ostatnim lipcowym przetargu cena wywoławcza każdej z działek (każda po 1000 mkw.) wynosiła 60 tys. zł. W wyniku licytacji jedna z nich została sprzedana za 84 tys. zł, druga za 80,6 tys., a trzecia za 100 tys. zł.

Jesienią władze Piotrkowa zamierzają wystawić na sprzedaż – w ramach programu „działka za pół ceny” – grunty budowlane na os. Jeziorna, przy ul. Kajakowej i Goździków.

Warto przy tym dodać, że Piotrków Trybunalski nie jest jedynym miastem w Polsce, które w ten sposób chce zatrzymać swych obecnych mieszkańców i przyciągnąć nowych. Niemal wszystkim miastom w naszym kraju ubywa mieszkańców, do czego najbardziej przyczynia się tzw. suburbanizacja. Polegająca na tym, że mieszkańcy miast, chcąc zamienić mieszkanie na dom, masowo przeprowadzają się do okalających je wsi i miasteczek. Bo tam, na terenach podmiejskich, są dużo tańsze działki budowlane. Grunty pod budowę domów w dużych i średnich polskich miastach osiągają takie ceny, że mało kogo na nie stać. Stąd takie akcje, jak, ta w Piotrkowie Trybunalskim.

Trzeba przy tym wspomnieć, że Piotrków to bardzo ładne miasto, z piękną starówką, z pięknym rynkiem (co w polskich miastach nie jest częste). Do tego jest znakomicie położony, w samym centrum kraju, w sąsiedztwie skrzyżowania autostrady A1, drogi ekspresowej S8 i przyszłej ekspresówki nr 12. Dzięki takiej lokalizacji Piotrków i sąsiadujące z nim miejscowości przyciągają wielu inwestorów, powstają tam m.in. wielkie centra logistyczne, zapewniając setki miejsc pracy. A to też oznacza, że nie ma tam problemu ze znalezieniem pracy, czemu sprzyja też bliskość Łodzi.

Więcej: https://www.piotrkow.pl/nasze-miasto-t70/aktualnosci-a75/dzialki-sprzedane-kolejne-czekaja-r17722

Jacek Krzemiński