Jacek Krzemiński | 7.10.2021

Koreańczycy zainwestują w Dąbrowie Górniczej aż 7 mld zł

Grupa SK, jeden z największych koreańskich koncernów, w środę oficjalnie otworzył w Dąbrowie Górniczej swój pierwszy europejski zakład, w którym produkuje separatory do akumulatorów litowo-jonowych (czyli do baterii do aut elektrycznych). Koreańczycy już zapowiedzieli, że obok tego zakładu zbudują trzy kolejne i łącznie zainwestują w Dąbrowie Górniczej 7 mld zł. Budowa drugiej fabryki już trwa. Napisała o tym Polska Agencja Prasowa.

Budowa pierwszej fabryki koncernu SK w Dąbrowie Górniczej, której wartość szacowano wcześniej na ok. 1,5 mld zł, rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja w niej ruszyła w sierpniu 2021 r. Jeszcze przed ukończeniem budowy tej fabryki inwestor ogłosił plan budowy w tym miejscu kolejnego zakładu i podwojenia wartości inwestycji. Natomiast wiosną tego roku ogłoszono trzeci i czwarty etap przedsięwzięcia, warte łącznie blisko 4 mld zł.

– W przeciągu kilku lat, w miarę powstawania naszych kolejnych trzech zakładów, Dąbrowa Górnicza stanie się największym zagłębiem produkcji separatorów na świecie – zadeklarował przedstawiciel Grupy SK Byoung Chul Park.

Separatory są rdzeniem baterii litowo-jonowych stosowanych w samochodach elektrycznych – jedną z czterech zasadniczych części akumulatora.

– To ultracienka membrana, która umożliwia przemieszczanie się jonów litu między anodą a katodą – tłumaczył Byoung Chul Park, wskazując, iż odpowiedni separator wpływa m.in. na wydajność, pojemność akumulatora i szybkość jego ładowania.

W pierwszym, już uruchomionym zakładzie Grupy SK w Dąbrowie Górniczej jest łącznie siedem linii produkcyjnych, do dwóch rodzajów separatorów. Pracę w nim znalazło ponad 400 osób.

Trwa już budowa drugiego, większego zakładu, który ma rozpocząć produkcję w marcu 2023 roku. Znajdzie się w nim łącznie 10 linii produkcyjnych.

Trzeci i czwarty zakład, których budowa na kupionej już przez inwestora działce jest odpowiedzią na dynamiczny wzrost rynku akumulatorów do aut elektrycznych (w ub. roku o ok. 35 proc.), mają rozpocząć produkcję w grudniu 2023. Wówczas fabryka w Dąbrowie Górniczej stanie się wówczas największym producentem separatorów w Europie, z zatrudnieniem na poziomie tysiąca pracowników.

Wszystkie zakłady mają być zasilane energią wyłącznie z odnawialnych źródeł.

Grupa SK, która ma także zakłady w Korei i Chinach, chce stać się największym dostawcą separatorów na świecie, z roczną produkcją rzędu 4 mld mkw. tego produktu. Jest jednym z największych południowokoreańskich koncernów, z rocznymi przychodami powyżej 100 mld dolarów. Ze względu na rozwój rynku pojazdów elektrycznych firma zdecydowała się stworzyć globalną sieć produkcyjną separatorów do baterii elektrycznych i umiejscowić ją zarówno w Azji (w Korei Południowej i Chinach), jak i w Europie.

Zakłady Grupy SK w Dąbrowie Górniczej powstają w dzielnicy Tucznawa, na wielohektarowym terenie inwestycyjnym, włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak przypomniał w środę prezydent Dąbrowy Górniczej Wojciech Bazylak, w stworzenie w Tucznawie infrastruktury na potrzeby inwestorów miasto zainwestowało ok. 200 mln zł, co stało się fundamentem przyciągającym zaawansowane technologicznie firmy, tworzące nowe miejsca pracy.

Na podstawie: PAP