Jacek Krzemiński | 5.03.2021

Polacy biorą kredyty mieszkaniowe częściej i na większe kwoty niż przed pandemią

W Polsce popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł w lutym o 10 proc. (w porównaniu do lutego 2020 r.) – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

BIK podał w swym komunikacie, że w w lutym tego roku wnioski o kredyt mieszkaniowy złożyło 47,14 tys. osób. W lutym zeszłego roku było to 42,87 tys. osób, więc mamy wzrost o 9,9 proc. Zaś w porównaniu do stycznia tego roku wzrost jest jeszcze większy – aż o 25,9 proc.

Co więcej, Polacy biorą teraz kredyty nie tylko częściej niż przed pandemią, ale i na większe kwoty. Łączna kwota kredytów, o które wystąpili w lutym tego roku, była aż o 17,1 proc. większa niż przed rokiem. Średnia kwota kredytu – we wnioskach kredytowych – wyniosła w drugim miesiącu 2021 r. 311,2 tys. zł i była o 6,6 proc. wyższa niż w lutym 2020 r.

Według BIK popyt na kredyty mieszkaniowe w najbliższym czasie może nadal wzrastać, choć w poszczególnych miesiącach prawdopodobnie będzie ulegał wahaniom.

Jak informuje BIK, w ostatnim okresie trzy na cztery osoby występujące o kredyt mieszkaniowy otrzymywały go, a więc odrzucana była tylko 1/4 wniosków o takie kredyty.

Źródło: BIK, PAP