Jacek Krzemiński | 2.11.2021

Miasta z klimatem – ranking ministerstwa środowiska

Które polskie miasta najbardziej starają się dbać o środowisko i dostosować się do zmian klimatycznych? To – według tegorocznej edycji konkursu „Miasto z klimatem” (organizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska) – Ustka, Krynica-Zdrój,  Wyszków, Knurów i Siechnice.

W tym konkursie ministerstwo środowiska mierzy efekty działań polskich miast, mających na celu dostosowanie ich do zmian klimatycznych oraz poprawę stanu środowiska.

„Analiza została przeprowadzona w pięciu kategoriach: jakość powietrza, zieleń miejska, transport zeroemisyjny, transformacja energetyczna oraz retencja miejska oraz polegała na zebraniu i porównaniu danych z Głównego Urzędu Statystycznego, Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Nadzoru Technicznego, a także danych pozyskanych bezpośrednio od miast biorących udział w inicjatywie” – czytamy w komunikacie resortu klimatu i środowiska.

W efekcie wybrano 5 najlepszych pod tym względem miast, którym nadano tytuł Miasta z Klimatem w każdej z pięciu kategorii, a ponadto w każdej z kategorii przyznano po trzy wyróżnienia. Oto wyniki tegorocznego konkursu „Miasto z klimatem”:

Kategoria: Jakość powietrza

Miasto z klimatem: Ustka

Miasta wyróżniające się: Jasień, Mrocza, Sztum

Kategoria: Zieleń miejska

Miasto z klimatem: Krynica-Zdrój

Miasta wyróżniające się: Rzeszów, Suwałki, Świdnik

Kategoria: Transport zeroemisyjny

Miasto z klimatem: Wyszków

Miasta wyróżniające się: Olsztyn, Złotów, Czempiń

Kategoria : Transformacja energetyczna

Miasto z klimatem: Knurów

Miasta wyróżniające się: Rzeszów, Hrubieszów, Tarnobrzeg

Kategoria: Retencja miejska

Miasto z klimatem: Siechnice

Miasta wyróżniające się: Bielsko-Biała, Chorzele, Busko-Zdrój.

„Miasta z najlepszymi wynikami oraz miasta wyróżniające się zostaną zaproszone do współpracy w ramach specjalistycznego doradztwa strategicznego renomowanych instytucji takich jak Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa i Narodowe Centrum Badań Jądrowych” – informuje resort klimatu. „W ten sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wspierać proces planowania i wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej na poziomie lokalnym”.

Celem tej współpracy ma być m.in. pomoc wybranym miastom w przygotowaniu się do sięgnięcia po środki na inwestycje (związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska) z funduszy unijnych na lata 2021-2027, z Krajowego Planu Odbudowy i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.