Jacek Krzemiński | 26.10.2021

Piotrków Trybunalski – to miasto ma przyszłość

Chciałbyś mieszkać w niedużym mieście, ale jednocześnie w takim, które jest ładne, zadbane, które się rozwija, w którym łatwo znaleźć pracę i są dobre warunki do prowadzenia firmy? Piotrków Trybunalski spełnia te wszystkie warunki.

Ceny mieszkań, domów i działek w największych polskich miastach są już astronomiczne i ciągle rosną (piszemy o tym więcej m.in. w zakładce „O nas” naszego serwisu). W sąsiadujących z nimi miejscowościach też jest już drogo, a do tego przeprowadzka do nich oznacza m.in. codzienne stanie w korkach (bo większość ich mieszkańców pracuje na ogół nie na miejscu, ale w pobliskiej metropolii). Na dodatek do tych miejscowości przenosi się tak wiele osób (z pobliskich wielkich miast), że ich samorządy na ogół nie nadążają z budową infrastruktury (za rosnącą liczbą mieszkańców): dróg, kanalizacji, chodników, latarni ulicznych, szkół, przedszkoli itd.

Piotrków Trybunalski, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w woj. łódzkim, to świetna alternatywa dla tych, których wyżej opisany stan rzeczy zniechęca do największych polskich aglomeracji, a jednocześnie nie chcą mieszkać od nich bardzo daleko. Piotrków ma bowiem nie tylko dużo niższe ceny nieruchomości (używane mieszkania po 3,5-4 tys. zł za metr, nowe z TBS – po 4,5-5 tys. za metr, działki budowlane po 80-300 zł za mkw., ale te sprzedawane przez samorząd miejski, uzbrojone i dobrze położone – średnio po 150 zł za metr), lecz i wiele innych atutów:

  • Bardzo ładny rynek i ładną starówkę, Aleję 3 Maja z królującą na niej secesją (większość stojących przy niej kamienic wybudowano w stylu secesyjnym)
  • Wiele cennych zabytków – w tym monumentalna Piotrkowska Manufaktura, Bazylika pw. Św. Jakuba, dwie synagogi i cerkiew prawosławna, a dzięki takiej historycznej, malowniczej zabudowie upodobali sobie Piotrków filmowcy („Listy do M.” „Vabank”, „Psy”, „Bitwa Warszawska 1920”, „Pan Tadeusz”, „Przedwiośnie, „Jan Serce” i „Ewa chce spać” – to tylko niektóre z tytułów, do których zdjęcia realizowane były w Piotrkowie).
  • Wspaniałą, wielowiekową historię (niedawno Piotrków obchodził swe 800-lecie). To tu miał swe początki polski 2-izbowy parlament (w 1493 r. odbyły się tutaj po raz pierwszy w historii naszego kraju obrady parlamentu z wydzieloną osobną izbą poselską i senatem). Tu wybierano królów Polski z dynastii Jagiellonów. Tu miał swą siedzibę Trybunał Koronny dla Wielkopolski, trybunał, który był najwyższym niezależnym od władzy królewskiej sądem szlacheckim dawnej Polski. W Piotrkowie tworzył się także polski skauting, formowały się Legiony Polskie, urodził się w tym mieście, wychował i prężnie działał gen. Stefan Rowecki „Grot”, I Komendant Główny Armii Krajowej.
  • Dużo miejsc i terenów rekreacyjnych w obrębie miasta (w tym jezioro Bugaj z miejskim kąpieliskiem)
  • Bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową i liczne atrakcje: Muzeum Lodów, Muzeum Browar do Góry Nogami i Centrum Edukacji Browarniczej, Muzeum Marcepanów, Mediatekę z Centrum Naukowym Sowa (powstałym we współpracy z Centrum Nauki Kopernik), fabrykę bombek i Centrum Renowacji Aut Zabytkowych MBL oraz lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej z kilometrowym asfaltowym pasem startowym. Na jego terenie dynamicznie rozwija się Centrum Spadochronowe SKY Force (skoki z wysokości 4000m indywidualnie bądź w tandemie; loty szybowcowe, loty widokowe) , odwiedzane co tydzień przez setki skoczków z całego kraju, a także z zagranicy. Przy aeroklubie działa również szkółka LOT-u.

Głównym atutem Piotrkowa jest jednak jego położenie – niemal w samym centrum kraju, u zbiegu autostrady A1 i trasy ekspresowej S8 (w niedalekiej przyszłości do Piotrkowa dotrze jeszcze jedna „ekspresówka”: S12, która będzie łączyć to miasto z Radomiem i Lublinem, a przez S74 z Kielcami i Rzeszowem). Tylko 50 km od Łodzi, 136 km od Warszawy i 160 km od Katowic, z którymi Piotrków połączony jest trasami szybkiego ruchu, więc można stąd dotrzeć do nich bardzo szybko. Na dodatek Piotrków przecina ważna linia kolejowa (linia kolejowa nr 1), która łączy go z jednej strony ze stolicą kraju, a z drugiej – z Częstochową i Katowicami. Niedaleko jest też do dużych lotnisk: jedynie 42 km do łódzkiego portu lotniczego „Lublinek”, 133 km do warszawskiego Okęcia i 137 km do śląskiego lotniska „Pyrzowice”. I do nich też z Piotrkowa jedzie się trasami szybkiego ruchu.

Dzięki takiemu położeniu Piotrków i jego okolice to jedna najprężniej rozwijających się części kraju. Bo to położenie ściągnęło i wciąż ściąga do Piotrkowa oraz do sąsiadujących z nim gmin wielu dużych inwestorów, którzy ze względu na to usytuowanie budują w tym miejscu przede wszystkim duże centra magazynowe i dystrybucyjne. Powstały tam dotąd m.in.:

– Logistic City Piotrków Distribution Center – ponad 100 ha powierzchni, 450 tys. mkw. pod zabudowę – dotychczas wybudowano 4 hale o łącznej powierzchni 136 tys. m2 (obiekt jest położony w granicach miasta Piotrkowa Trybunalskiego).

– Regionalne Centrum Dystrybucji IKEA – centrum dystrybucyjne obsługujące całą Europę Środkowo-Wschodnią, ze 150 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Powstało na działce o powierzchni 47 ha, bezpośrednio przy północnej granicy miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

– P3 Park Piotrków – usytuowany w odległości kilometra od północnych granic miasta Piotrkowa Trybunalskiego, na działce o powierzchni 122 ha. Docelowo będzie mieć pół miliona metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Dotąd wybudowano 7 magazynów o łącznej powierzchni ponad 260 tys. mkw.

– ProLogis Park Piotrków – ulokowany na 20-hektarowej działce na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Dotychczas powstały 2 hale o powierzchni 50 tys. mkw. i 29 tys. mkw.

– Centrum Logistyczne „Kaufland” – 27-hektarowy teren (120 tys. mkw. pod zabudowę) około 1 kilometra od zachodniej granicy Piotrkowa Trybunalskiego.

– Exeter Park Piotrków II – teren o powierzchni 25 ha, zaplanowano budowę 6 hal, wybudowano dotąd 3 hale o pow. 21 tys. mkw, 43 tys. mkw. i 17,5 tys. mkw. Położenie na terenie gminy Wola Krzysztoporska – 3 km od granicy zachodniej Piotrkowa Trybunalskiego.

– ID Logistics – 10 ha, 20 tys. m2 pod zabudowę, położenie: Rokszyce koło Piotrkowa.

To jednak nie wszystko, bo w Piotrkowie i okolicach są też liczne fabryki. Główni pracodawcy w mieście to m.in. Hearing Polska, PGO S.A., Pioma Odlewnia, Zamet Industry, Famur S.A. Systemy Transportowe, MBL Poland, Emerson Polska, Reac Poland, Euro Kerze i Atlas. Jeden z nich, firma Reac Polska (produkująca części do sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego), w ostatnim czasie oddał do użytku swą nową fabrykę w Piotrkowie.

Tylu dużych inwestorów sprawia zaś, że bezrobocie w tym mieście jest niskie (we wrześniu tego roku było na poziomie 5,9 proc. i było niższe niż w Łodzi) i nie ma tam problemu ze znalezieniem pracy. Dobre są też warunki do prowadzenia firmy. A do tego władze miasta dwoją się i troją, by uczynić miasto jak najbardziej atrakcyjnym miejscem do życia, by zatrzymać w nim obecnych mieszkańców i przyciągnąć nowych. Bo Piotrków – tak, jak wszystkie miasta tej wielkości w Polsce – zmaga się z malejącą liczbą mieszkańców. To głównie wynik tzw. suburbanizacji, czyli przenoszenia się mieszkańców miast na tereny podmiejskie, z mieszkania w mieście do domku na wsi, co jest dziś w Polsce zjawiskiem masowym, dotykającym niemal wszystkie polskie miasta, nawet te najmniejsze.

Piotrkowski samorząd nie tylko więc mocno inwestuje w budownictwo komunalne (Piotrków został uznany – przez najważniejsze samorządowe czasopismo w Polsce, dwutygodnik „Wspólnota” – za jedno z najlepszych pod tym względem miast w kraju), ale też tworzy zachęty do zamieszkania w tym mieście. Jedną z nich jest program „Działka pod budowę domu za 50 proc. ceny”. Teraz w jego ramach będą sprzedawane po obniżonej cenie kolejne działki. A więcej o tym programie przeczytają Państwo w opublikowanym już przez nas artykule na ten temat:

https://tuwartomieszkac.pl/artykuly/dzialki-za-pol-ceny-tak-piotrkow-przyciaga-mieszkancow/

W lipcowym przetargu w ramach tego programu cena wywoławcza każdej z działek (każda po 1000 mkw.) wynosiła 60 tys. zł. W wyniku licytacji jedna z nich została sprzedana za 84 tys. zł, druga za 80,6 tys., a trzecia za 100 tys. zł. Trzeba dodać, że to działki w pełni uzbrojone.

W największych polskich miastach o takich cenach można tylko pomarzyć. A w Piotrkowie nie mieszka się gorzej niż w nich, a moim zdaniem lepiej, m.in. dlatego, że spokojniej. Nie trzeba stąd w weekendy uciekać, tak, jak ucieka się w weekendy z największych polskich metropolii, by odpocząć. Wybierzcie się do Piotrkowa i zobaczcie na własne oczy. Moim zdaniem zatęsknicie za takim życiem (jeżeli oczywiście mieszkacie teraz w jednym z największych polskich miasta). Jeśli nie od razu, to po jakimś czasie, kolejny raz stojąc w korku po wykańczającym dniu w pracy, gniotąc się w tłumie w autobusie, na deptaku czy z dziećmi na placu zabaw.

Bardzo chciałbym, żeby ten artykuł przeczytali też sami mieszkańcy Piotrkowa. Drodzy Piotrkowianie, jeśli komuś z Was wydaje się, że z Piotrkowa trzeba uciekać, że trzeba się stąd przeprowadzić do któregoś  z wielkich polskich miast (bo uważacie, że tam jest lepiej), to przemyślcie to 10 razy. Ja mieszkałem w Warszawie 25 lat i bardzo się cieszę, że w tym roku z niej się wyprowadziłem – na wieś pod Mińskiem Mazowieckim. Wielu znajomych warszawiaków chciałoby zrobić to samo. A ci moi znajomi, którzy w Warszawie tylko pracują, ale nie mieszkają w stolicy, ani myślą się do niej przenosić. Bo tego miasta nie lubią. Mało jest warszawiaków, którzy lubią Warszawę. Bardzo wielu marzy, żeby z niej się wyprowadzić i to najlepiej daleko. I już tylko to powinno nam dać do myślenia.

Jacek Krzemiński