Jacek Krzemiński | 13.09.2021

Uzdrowisko Ustroń będzie rozbudowane

Uzdrowisko Ustroń, jeden z największych kompleksów uzdrowiskowych w Polsce, zostanie rozbudowane – poinformowano podczas konferencji z okazji 20-lecia Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, które od 2010 r. są większościowym udziałowcem Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” SA (spółki będącej właścicielem tego kompleksu). Napisała o tym Polska Agencja Prasowa.

Konkurs na projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń odbędzie się pod nadzorem Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy akceptacji rodziny projektantów tego kompleksu – wybitnych architektów Henryka Buszko i Aleksandra Franty. Zakłada się, że rozbudowa uzdrowiska Ustroń ma być zgodna z wcześniejszymi, historycznymi planami (dotyczącymi jego powiększenia), spójna z architekturą otoczenia i wzbogacić panoramę kompleksu.

– To właśnie tu, w Uzdrowisku Ustroń na Górnym Zawodziu, 20 lat temu, wybitni profesorowie wpadli na pomysł założenia prywatnej klinik kardiologicznej. Raptem dziesięć lat później grupa American Heart of Poland stanęła przed wyzwaniem prywatyzacji uzdrowiska. Przyświecała jej myśl, że sieć leczenia kardiologicznego w różnych miejscach na mapie Polski będzie miała swoją kontynuację w Uzdrowisku Ustroń – powiedział prezes zarządu American Heart of Poland Adam Szlachta.

– Po dogłębnych analizach podjęliśmy decyzję o tym, by kontynuować dzieło wielkich architektów Ustronia. Dlatego grupa American Heart of Poland zdecydowała się na rozwój i modernizację kompleksu, zgodnie z historycznymi planami. Patrząc z perspektywy pacjentów, społeczeństwa, systemu opieki zdrowotnej uważam, że nie ma lepszego momentu na podjęcie takich kroków – dodał.

– Podjęcie działań modernizacyjnych jest koniecznością, ale też szansą, że zrobimy to w sposób, który przysłuży się społeczności tworzącej Ustroń, zgodnie z historyczną wizją naszych ojców – powiedział podczas konferencji syn Aleksandra Franty, Piotr Franta.

Spółka Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca została założona w 2000 r. przez grupę lekarzy z Polski i ze Stanów Zjednoczonych – wśród nich kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka i kardiologa prof. Pawła Buszmana.

Podczas konferencji przypomniano też zaangażowanie Uzdrowiska Ustroń podczas pandemii w postaci wydzielenia specjalnych miejsc leczenia dla pacjentów chorujących na COVID-19, a także możliwość rehabilitacji po chorobie w ramach kontraktu z NFZ.

Uzdrowisko Ustroń specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej.

Na podstawie: Polska Agencja Prasowa