Jacek Krzemiński | 6.08.2021

W Siedlcach powstanie wielkie centrum dystrybucyjne Panattoni

Amerykański koncern Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych i magazynowych w Europie, wybuduje w Siedlcach dwie hale dystrybucyjne o łącznej powierzchni 24,6 tys. metrów kwadratowych. Pierwsza z nich ma być gotowa już we wrześniu przyszłego roku. Co więcej, choć Panattoni Park Siedlce (tak będzie nazywał się ten obiekt) jeszcze nie powstał, to ma już pierwszego najemcę – operatora logistycznego, który wynajmie 5,5 tys. mkw.

Jak pisze Panattoni w swym komunikacie na ten temat, inwestycja w Siedlcach to „alternatywa dla rynku warszawskiego i odpowiedź na rozkwit e-commerce (handlu internetowego), jak i rozwój lokalnych przedsiębiorstw”.  Będzie to pierwszy obiekt magazynowy klasy A w tej okolicy. Jednym z jego głównych atutów ma być lokalizacja: blisko obwodnicy i centrum miasta, w sąsiedztwie planowanej autostrady A2.

– Teraz Siedlce, a wcześniej Rzeszów, Wałbrzych, czy Kalisz – mówi Michał Samborski, Head of Development w Panattoni. – Te lokalizacje potwierdzają trend coraz głębszej penetracji rynku przez firmy obsługujące zamówienia e-commerce. Przedsiębiorstwa dążą do zmniejszenia dystansu końcowego etapu dostaw do konsumentów, stawiając na centra dystrybucyjne w mniejszych miejscowościach. Pozwala to na maksymalizację ich efektywności pod względem kosztów i czasu przesyłki. Obok rozwoju lokalnych przedsiębiorstw jest to najważniejszy impuls powstawania nowoczesnej powierzchni magazynowej w lokalizacjach, gdzie dotychczas dostępny był tylko niższy standard.

„Siedlce to kolejny rynek odkryty przez Panattoni” – czytamy na stronie internetowej firmy. „Deweloper w ostatnich latach napędził m.in. rozwój Polski Zachodniej – realizując pierwsze inwestycje klasy A w takich lokalizacjach jak Zielona Góra, czy Gorzów Wielkopolski. Ponadto firma, jako pierwsza postawiła na liczne rynki Polski Wschodniej – budując m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, czy Białymstoku”.

O swej inwestycji w Siedlcach Panattoni pisze jeszcze tak: „Dzięki elastycznym warunkom kształtowania modułów magazynowych i biurowych, a także przeznaczeniu inwestycji zarówno na potrzeby magazynowania, składowania, jak i lekkiej produkcji, park adresowany jest do lokalnych klientów z różnych branż. Inwestycja przejdzie certyfikacją metodą BREEAM na poziomie Excellent, a najemcy skorzystają z rozwiązań ograniczających zużycie wody i energii, a także pomieszczeń biurowych o odpowiedniej akustyce i zwiększonym dostępie światła dziennego”.

Z naszej strony możemy dodać, że ta inwestycja umocni pozycję Siedlec jako jednego z najlepiej rozwijających się, najprężniejszych gospodarczo miast na Mazowszu. Z czego, oczywiście, bardzo się cieszymy.

Jacek Krzemiński