Jacek Krzemiński | 13.09.2021

W Sosnowcu powstanie komunalne osiedle na 290 mieszkań

To największa inwestycja w budownictwo komunalne w Sosnowcu po 1989 r. Planowane osiedle będzie składać się z dwunastu 6-kondygnacyjnych budynków, które pomieszczą prawie 290 mieszkań. Będzie to wspólne przedsięwzięcie sosnowieckiego samorządu miejskiego i będzińskiej firmy TBS Dombud (należącej do samorządu gminy Będzin oraz do spółki P.B. Dombud).

Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w połowie 2023 r. Pochłonie 100 mln zł, z czego 24 mln zł pokryje bezzwrotne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Osiedle, które zajmie ponad 2-hektarową działkę w rejonie ul. Naftowej, będzie wyposażone w ponad 300 miejsc parkingowych (133 w garażu podziemnym i 40 w garażach wolnostojących) i plac zabaw. Część budynków będzie oddzielona od siebie zielonymi tarasami, które będą znajdowały się nad garażami.

– Nigdy w historii samorządu po 1989 roku nie budowano w Sosnowcu tylu mieszkań, które będą w zarządzie miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Mieszkania będą przygotowane właściwie pod klucz, wystarczy wstawić meble i mieszkać.

Włodarz Sosnowca dodaje, że wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego pozwoli na przyjęcie niższych stawek czynszów niż na wolnym rynku. Nabór najemców powstających mieszkań będzie prowadzić samorząd miasta. On też wskaże przyszłych najemców, określi kryteria oraz zasady, na jakich będzie się można ubiegać o te mieszkania.

– Mieszkania będą dla osób i rodzin średniozamożnych – mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca. – O lokale będą mogły ubiegać się osoby, które w tej chwili mieszkają w zasobach komunalnych i nie mają zaległości w płatnościach za lokal. W tej chwili wiadomo też, że jednym z warunków, które będzie trzeba spełnić, będzie ten, dotyczący braku posiadania prawa własności do innej nieruchomości na terenie miasta.

Autor artykułu: Jacek Krzemiński