Jacek Krzemiński | 30.09.2021

W Świebodzinie otwarto centrum logistyczne Amazona, które zatrudni 1 tys. osób

Jest to drugie pod względem wielkości centrum logistyczne Amazona w Polsce (ten amerykański koncern ma w naszym kraju 10 takich centrów). Będzie w nim docelowo pracować tysiąc osób, wspieranych przez roboty transportowe. Poinformowała o tym Polska Agencja Prasowa.

Powierzchnia centrum logistycznego Amazona w Świebodzinie to aż 193 tys. mkw. To drugi pod względem wielkości obiekt tego koncernu w Polsce, po centrum w Gliwicach. – Dlaczego zainwestowaliśmy w Świebodzinie? Przemówiło za tym kilka bardzo ważnych argumentów, w tym dobra infrastruktura oraz wsparcie i doskonała współpraca z władzami miejskimi i regionalnymi – powiedział Chris Herzberg, szef świebodzińskiego centrum Amazona w Świebodzinie. Mówiąc o dobrej infrastrukturze, miał na myśli m.in. to, że Świebodzin leży przy trasie ekspresowej S3 i bardzo blisko autostrady A2.

Herzberg zapewniał, że Amazon oferuje chętnym do pracy w centrum w Świebodzinie „stałe zatrudnienie z konkurencyjnym wynagrodzeniem oraz atrakcyjnym pakietem benefitów, które obejmują m.in. prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, ciepłe posiłki za złotówkę, a także bezpłatny transport do pracy na wybranych trasach”.

– To jest bardzo mocny sygnał, który idzie nie tylko w stronę regionu lubuskiego, ale również w stronę całego kraju, że Świebodzin jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów, jest miejscem, w którym warto lokować swój kapitał, miejscem wielkiego potencjału, skrzyżowaniem wielkich możliwości – powiedział burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki.

Burmistrz wyraził również nadzieję, że inwestycja Amazona będzie magnesem dla nowych mieszkańców, bo Świebodzin, jak większość miast w Polsce, zmaga się z malejącą liczbą mieszkańców. – Musimy zachęcać nowych mieszkańców do tego, żeby do Świebodzina przybywali, a głównym magnesem w takich przypadkach zazwyczaj jest praca i cieszymy się, że – nie ukrywajmy – potentat światowej branży e-commerce zdecydował się na lokalizację swoich zasobów właśnie u nas, w Świebodzinie – powiedział Tomasz Sielicki.

Oprócz centrum logistycznego Amazon otworzył w Świebodzinie dwie tzw. STEM Kindloteki – kreatywne przestrzenie edukacyjne, przeznaczone do zdobywania wiedzy i nowoczesnych kompetencji, dostępne dla mieszkańców miasta, powiatu i okolic. STEM Kindloteka to program edukacyjny realizowany przez Amazon we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Przewodnim celem projektu jest nie tylko popularyzacja edukacji STEM (Science – Technology – Engineering – Maths) wśród uczniów i nauczycieli, ale też integracja lokalnej społeczności.

Na podstawie: PAP, Amazon