Jacek Krzemiński | 22.09.2021

W Zielonej Górze i okolicach powstanie 800 gminnych mieszkań o niskim czynszu

W Zielonej Górze powołano spółkę SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która ma zbudować 800 mieszkań o niskim czynszu: 450-500 w Zielonej Górze, 150 w Nowej Soli, 70 w gminie Nowogród Bobrzański, 30 w gminie Czerwieńsk i po 25 w gminach Otyń oraz Świdnica. Udziałowcami tej spółki jest sześć wymienionych wcześniej gmin oraz państwowa instytucja o nazwie Krajowy Zasób Nieruchomości (zarządzająca gruntami należącymi do państwa).

Lokale będą na wynajem, przeznaczone dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej. Inwestycja ma być realizowana dzięki dofinansowaniu państwa, jako tzw. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM), która jest wspieranym finansowo przez państwo „systemem budowy dostępnych cenowo mieszkań dla ludzi, którzy mają zdolność czynszową, a nie mają kredytowej, m.in. dla rodzin, które nie chcą za pracą i domem przeprowadzać się do wielkich aglomeracji”. SIM-y są więc czymś w rodzaju zmodyfikowanych TBS-ów, ale różnią się od nich tym, że budowane w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowej mieszkania można też przejąć na własność, tak samo, jak w programie Mieszkanie Plus (przy tej opcji, tzw. dojścia do własności, płaci się przez ileś lat podwyższony czynsz, podwyższony o kwotę, która idzie na spłatę mieszkania).

– Ponad 300 rodzin oczekuje na mieszkanie komunalne w Zielonej Górze. Często są to osoby, których dochody nie pozwalają na przydzielenie im mieszkania komunalnego, a jednocześnie ich przychód jest zbyt mały, by miały szansę na zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Program SIM jest dla nich realną szansą na własne mieszkanie – mówi wiceprezydent Zielonej Góry Dariusz Lesicki.

Spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto ma zapewniony stabilny system finansowania. Gminy, które przystąpiły do tej spółki, otrzymały już jednorazowe wsparcie – z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – po 3 mln zł. To daje zatem łączny kapitał początkowy w wysokości 18 mln zł.

Ponadto gminy, które są udziałowcami spółki, mogą też wystąpić o bezzwrotny grant z państwowego Funduszu Dopłat (zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego – BGK) dla gmin na budowę mieszkań o niskim czynszu, który pokrywa do 35 proc. kosztów inwestycji. Będą mogły również otrzymać preferencyjny kredyt z BGK na to przedsięwzięcie. Takie bowiem formy wsparcia przez państwo przewidywane są dla gmin tworzących Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Na podstawie: PAP, UM Zielona Góra