Jacek Krzemiński | 4.08.2021

Większość Polaków mieszka już w domach

Aż 55 proc. mieszkańców Polski mieszka w domach jednorodzinnych – wynika z danych Eurostatu. Prześcignęliśmy już pod tym względem m.in. Niemcy, Szwecję, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię  i Czechy.

Ale ciągle daleko nam do takich krajów, jak Wielka Brytania czy Irlandia, bo odsetek mieszkańców tych krajów mieszkających w domkach jednorodzinnych sięga 85-90 proc. W Chorwacji i Norwegii dochodzi on do 78 proc., w Belgii – 77 proc., w Holandii – 75 proc., na Węgrzech – 73 proc. a we Francji, Danii i Rumunii – 66 proc.

Analizę na ten temat opracował Bartosz Turek, główny analityk firmy HRE Investments. „Jeszcze nigdy w historii Polacy nie podejmowali się budowy domu na własne potrzeby tak powszechnie jak obecnie – sugerują najnowsze dane GUS” – pisze w swym opracowaniu. „W pierwszym półroczu inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 54 tysięcy nieruchomości. Standardem z ostatnich lat były raczej wyniki na poziomie 40-50 tysięcy. Wzrost jest więc wyraźny. Dynamika nie sugeruje jednak rewolucji, a raczej ewolucję. Dane te wpisują się bowiem w trend, który obserwujemy już od lat”.

Turek dodaje, że już kilkanaście lat temu, a dokładnie w 2007 r., Polacy zaczęli częściej wybierać budowę lub kupno domu niż zakup mieszkania w bloku czy w kamienicy. Dzięki temu rósł udział osób mieszkających w domkach jednorodzinnych. Jednak w 2016 r. ten trend się zmienił i przez kolejne lata znów zaczął u nas rosnąć odsetek osób mieszkających w blokach i kamienicach.

Jednak wciąż więcej Polaków mieszka w domach niż w budynkach wielorodzinnych. I wszystko wskazuje na to, że w naszym kraju w najbliższych latach udział osób mieszkających w domach jednorodzinnych ponownie będzie rósł. Bo podczas pandemii Polacy na potęgę zaczęli kupować działki budowlane i budować domy. I do dziś to się nie zmieniło – jak potwierdzają przytoczone wcześniej dane GUS.

„Co ciekawe, zamiłowanie do domów jest charakterystyczne dla większości krajów europejskich” – czytamy w analizie Bartosza Turka z HRE Investments. „W 21 krajach na 31 przebadanych przez Eurostat ponad połowa obywateli mieszka w domach, a nie mieszkaniach. Szczególnie mocno widać to w Irlandii. Tam w bloku mieszka tylko jedna osoba na 12. W czołówce jest też Wielka Brytania, w której aż 85 proc. obywateli mieszka w domach. Budynki jednorodzinne królują też w Chorwacji, Norwegii, Belgii, Holandii, Słowenii, ale też na Cyprze czy na Węgrzech. We wszystkich tych krajach ponad 70 proc. obywateli mieszka w domach”.

Jak jednak podkreśla analityk HRE Investment, nie wszędzie jest tak samo. „Jest całkiem spora grupa krajów, w których większość obywateli mieszka w blokach (od red.: i kamienicach). Dotyczy to tak samo krajów naszego regionu: Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec czy nawet Czech, jak i krajów dalszych: Szwajcarii, Hiszpanii, Grecji czy Malty” – wylicza Bartosz Turek.

Jednak w części z wyżej wymienionych krajów wynika to także z faktu, że są one bardziej zurbanizowane niż Polska (większa część ich mieszkańców mieszka w miastach). Nie bez znaczenia jest też to, że w niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech, połowa lub większość mieszkańców nie ma własnych domów czy mieszkań, ale je wynajmuje. Z tym, że tam koszt wynajmu zabiera dużą mniejszą część średniej pensji niż w Polsce. Stąd też więcej mieszkańców tych krajów zamiast kupować dom czy mieszkanie woli je wynajmować.