Ile wynosi bezrobocie w Polsce? Na zdjęciu zwolniona pracowniczka biurowa spogląda przez okna biurowca.

Bezrobocie w Polsce – ile wynosi w największych miastach?

Jak podaje Eurostat, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w całej UE wyniosła 6,1%. W Polsce była jeszcze niższa – zaledwie 4,2%. Oznacza to, że ofert pracy było więcej niż osób bezrobotnych. Jednak nie wszystkie polskie miasta mają tak pozytywny obraz. Stopa bezrobocia może się znacznie różnić w zależności od miasta, a także w ich obrębie. Rolę odgrywa tu kilka czynników: dostępność miejsc pracy w danym regionie, poziom wykształcenia jego mieszkańców, a także wielkość PKB. Przyjrzyjmy się głównym miastom wraz z ich stopami bezrobocia w Polsce i ich przyczynami.

Warszawa

Stolica Polski jest również głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Mieszka w niej około 1,8 mln osób. Gospodarka Warszawy jest w dużej mierze oparta na usługach, a jej największe sektory to IT, bankowość, turystyka i logistyka. Rozwija się również sektor opieki zdrowotnej oraz branża budowlana. Podobnie jak w całej Europie, stopa bezrobocia w Warszawie wzrosła podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, ale od tego czasu znacznie spadła. Stopa bezrobocia w mieście, wynosząca 3,3%, jest jedną z najniższych w Polsce. Jednym z czynników może być względna siła lokalnej gospodarki w porównaniu do niektórych innych obszarów kraju.

Lublin

Gospodarka Lublina opiera się na kombinacji przemysłu, agrobiznesu i usług, a także posiada silny sektor rolniczy. Lublin jest jednym z przodujących producentów ziemniaków i warzyw w Polsce, a lubelski sektor rolniczy zatrudnia około 20 000 osób. Do głównych gałęzi przemysłu w Lublinie należą: przetwórstwo metali, budowa maszyn, przemysł chemiczny i włókienniczy. Miasto jest również siedzibą rozwijającego się sektora IT. W Lublinie rozwija się sektor logistyki i transportu. Tysiące osób zatrudnia również Port Lotniczy Lublin, który jest w trakcie rozbudowy.

Kraków

Kraków jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych miast w Polsce. To także jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych w kraju, z silnym sektorem przemysłowym i handlowym. Dzięki szerokiej gamie branż w regionie, Kraków ma stosunkowo niską stopę bezrobocia wynoszącą 3%. Jest to jedno z największych miast w Polsce, zamieszkałe przez około 760 000 osób. Podobnie jak w Lublinie, sektor rolniczy w Krakowie jest głównym pracodawcą w mieście i jest głównym producentem chmielu, jęczmienia, żyta i pszenicy. Miasto posiada również duży sektor produkcyjny.

Łódź

Łódź może pochwalić się największym obszarem metropolitalnym w Polsce i szóstym co do wielkości obszarem metropolitalnym w UE. To ważny ośrodek przemysłowy z szeroką gamą branż, w tym tekstylnej, chemicznej, żywności i napojów oraz motoryzacyjnej. Miasto jest również siedzibą kilku firm farmaceutycznych. Łódź jest również znana ze swoich atrakcji kulturalnych, w tym z historycznego Starego Miasta, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łódź jest domem dla zróżnicowanej populacji liczącej około 770 000 osób. Jak wiele miast w Polsce, w Łodzi jest stosunkowo niska stopa bezrobocia, wynosząca około 5%.

Poznań

Poznań ma populację nieco ponad 780,000 ludzi i jest największym miastem w zachodniej Polsce. Miasto ma długą i bogatą historię, ale jest również głównym ośrodkiem gospodarczym. Poznań jest domem dla kilku dużych firm, w tym największych na świecie zakładów chemicznych, należących do japońskiej firmy Sumitomo. Miasto posiada również ważny sektor rolniczy, z dużymi firmami zajmującymi się przetwórstwem spożywczym i produkcją sprzętu rolniczego, a także z dużym przemysłem tekstylnym. Poznań jest również domem dla rozwijającego się przemysłu turystycznego i jest popularnym celem podróży zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych turystów.

Gdańsk

Gdańsk jest największym miastem w regionie pomorskim w Polsce. Jego gospodarka opiera się w dużej mierze na przemyśle stoczniowym i naprawach statków, dzięki Stoczni Gdańskiej, która jest jedną z największych stoczni w Europie. Gdańsk jest również domem dla rozwijającego się sektora turystycznego, z wieloma hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi zlokalizowanymi w mieście lub w jego pobliżu. Gdańsk jest punktem wyjścia dla rejsów do popularnego miasta St. Petersburg w Rosji, a także ważnym węzłem handlowym. Gdańsk jest stosunkowo dużym miastem, liczącym około 370 000 mieszkańców.

Bydgoszcz i Toruń

Te dwa miasta mają znacznie niższe stopy bezrobocia niż inne duże miasta w Polsce. Bydgoszcz ma stopę bezrobocia na poziomie zaledwie 2,8%, natomiast Toruń jest jeszcze niższy i wynosi 2,4%. Bydgoszcz jest drugim co do wielkości miastem w regionie kujawsko-pomorskim w Polsce, z populacją około 350 000 osób. Jak wiele miast na tej liście, Bydgoszcz jest domem dla silnego sektora rolniczego, jak również dużego przemysłu chemicznego. Bydgoski Park Przemysłowy, który zatrudnia tysiące osób, był ważnym źródłem miejsc pracy dla regionu. Toruń jest kolejnym ważnym ośrodkiem przemysłowym w regionie. W mieście znajduje się duży sektor przetwórstwa spożywczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *