Niewysprzątana ulica symbolizująca najbrudniejsze miasta w Polsce.

Najbrudniejsze miasta w Polsce

Świat jest brudnym miejscem. Według WHO każdy mieszkaniec miasta jest codziennie narażony na działanie co najmniej 20 mikrogramów zanieczyszczeń, a średni poziom bezpiecznej ekspozycji dla jednostki to zaledwie 10 mikrogramów. Jak to na nas wpływa? Cóż, może powodować wiele chorób i zostało powiązane ze wzrostem zachorowań na astmę i inne problemy z układem oddechowym. Na szczęście w większości krajów istnieją miasta, które podejmują świadome wysiłki, aby utrzymać swoje otoczenie w czystości i zieleni. Mimo to, niektóre miejsca mają brudniejsze powietrze niż inne. Poniższa lista pozwoli Ci poznać najbrudniejsze miasta w Polsce z najgorszym wskaźnikiem jakości powietrza.

Kraków

Kraków Na pierwszym miejscu naszej listy znajduje się urocze miasto Kraków, kulturalna stolica Polski i jedno z jej najbardziej turystycznych miast. Na szczęście, pomimo dużej liczby mieszkańców, jakość powietrza w Krakowie nie jest taka zła. Nie, problemem jest to, że Kraków leży w dolinie i ma wiele fabryk w pobliżu, co oznacza, że jakość powietrza spada z każdym rokiem. Jednakże, pomimo posiadania najgorszej jakości powietrza w Polsce, mieszkańcy Krakowa nie są w niebezpieczeństwie.

Bydgoszcz

Północne miasto Bydgoszcz jest drugim najbrudniejszym miastem w Polsce, a jakość powietrza jest tam jeszcze gorsza niż w Krakowie. Różnica polega jednak na tym, że Bydgoszcz jest miastem śródlądowym z dużą liczbą fabryk i mniejszą liczbą turystów, więc jest to znacznie bardziej niebezpieczne miejsce. Na szczęście rząd zwrócił na to uwagę i obecnie pracuje nad tym, aby Bydgoszcz stała się bardziej zielonym miejscem. W rzeczywistości miasto otrzymało nawet tytuł Zielonej Stolicy w 2014 i 2015 roku, więc jest jeszcze nadzieja.

Łódź

Łódź jest trzecim najbrudniejszym miastem w Polsce i znajduje się w centralnej części kraju, stąd jest jeszcze gorsza niż pozostałe dwa brudne miasta pod względem jakości powietrza. Zanieczyszczenie w Łodzi jest tak złe, że miasto zostało nawet określone mianem „Brudnego Miasta”. Przyczyną wszystkich tych zanieczyszczeń jest duża liczba fabryk w Łodzi i fakt, że miasto zostało pozostawione w stanie rozkładu przez kilka dekad. Na szczęście rząd podejmuje wysiłki w celu oczyszczenia miasta i w ciągu dekady Łódź może odzyskać swoją dawną świetność.

Katowice

Południowe miasto Katowice już od wielu lat znane jest z tego, że ma niemal najgorszą jakość powietrza w Polsce. Jest to szczególnie prawdziwe w zimie, kiedy miasto jest pokryte smogiem, a jakość powietrza spada jeszcze niżej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, podobnie jak Bydgoszcz, Katowice są miastem śródlądowym z dużą ilością fabryk. Po drugie, miasto znajduje się w śląskim zagłębiu węglowym, które jest głównym obszarem produkcji węgla w Polsce. Wreszcie, położenie miasta pomiędzy dwoma dużymi miastami, Krakowem i Warszawą, nie pomaga.

Warszawa

Na ostatnim miejscu na naszej liście mamy stolicę Polski, Warszawę. Miasto jest prawdopodobnie najbardziej zanieczyszczone w kraju i piątym najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. Jednak to nie powietrze sprawia, że Warszawa jest tak brudna. Przyczyna niskiej jakości powietrza w Warszawie leży w ilości śmieci i zanieczyszczeń w wodzie, która jest tak zła, że rzeka często była określana jako „kanał”. Rząd próbuje oczyścić miasto i podejmuje nawet wysiłki w celu oczyszczenia Wisły, ale to zajmie trochę czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *