Najszybciej wyludniające się miasta w Polsce
Wyludnianie się miast to trend, który od pewnego czasu ma miejsce praktycznie w każdym zakątku świata. W Polsce proces ten również ma miejsce – zwłaszcza w niektórych regionach. Jak można się spodziewać, mniejsze miasta mają tendencję do doświadczania depopulacji szybciej niż większe. Jest kilka głównych przyczyn takiego stanu rzeczy: młodzi ludzie często opuszczają małe miasta, aby pójść na studia lub znaleźć pracę w większych miastach; w miarę jak ci młodzi dorośli wyjeżdżają, pozostaje mniej osób, które są w stanie nadal wspierać lokalne firmy; ponadto wiele małych społeczności ma starzejącą się populację, co zmniejsza entuzjazm do zakładania nowych firm i innych przedsięwzięć wymagających dużej ilości energii. Aby dać Ci wyobrażenie o tym, które miasta mają obecnie najwyższy wskaźnik wyludnienia, stworzyliśmy listę najszybciej wyludniających się miast w Polsce.
Kwidzyn
Kwidzyn to miasto w północnej Polsce, liczące około 23 000 mieszkańców. Znajduje się w województwie pomorskim, w regionie Gdańsk/Sopot. Miasto znane jest również pod niemiecką nazwą Schwedt, a także pod łacińską nazwą Cvidun. Pierwsze wzmianki o Kwidzynie pochodzą z XIII wieku; był on własnością Zakonu Krzyżackiego. W 1410 r. miasto stało się siedzibą komtura ze Schwedt; od 1466 r. należało do Królestwa Polskiego, ale na krótko, bo w latach 1509-1511, znalazło się ponownie pod panowaniem krzyżackim. Od 1566 do 1772 roku należał do Prus Królewskich. Od 1871 do 1945 roku Schwedt należał do Niemiec (prowincja Pomorze). W czasie II wojny światowej znajdowało się w pobliżu twierdzy Schwedt, miejsca pierwszego starcia zbrojnego w tej wojnie. Miasto zostało zdobyte przez wojska radzieckie 31 marca 1945 roku. Dziś miasto nadal ma duże powiązania krzyżackie, ponieważ około jedna trzecia mieszkańców jest pochodzenia niemieckiego. Jest to jedno z najszybciej wyludniających się miast w Polsce.
Piotrków Trybunalski
Piotrków Trybunalski to miasto w centralnej Polsce, liczące około 85 000 mieszkańców. Historycznie miasto znajduje się w środkowo-północnej części kraju. Znajduje się w województwie łódzkim; wcześniej w województwie piotrkowskim (1975-1998). Jest stolicą powiatu piotrkowskiego. Miasto o długiej i bogatej historii, położone jest na wschodniej granicy Wyżyny Łódzkiej, nad rzeką Wartą. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1276 roku, ale istnieją przesłanki, że było ono zasiedlone znacznie wcześniej. W XIII i XIV wieku był to ważny ośrodek handlowy. Następnie miasto znajdowało się pod panowaniem Królestwa Polskiego i Królestwa Czeskiego. Od XVI wieku rządził nim ród Wettinów, dynastia, której potomkami są obecni władcy Rzeczypospolitej. W 1809 roku Piotrków został zaanektowany przez Imperium Rosyjskie, a następnie w 1871 roku miasto zostało włączone do Cesarstwa Niemieckiego. Po zakończeniu I wojny światowej powróciło do Polski. Miasto doświadczyło znacznego wzrostu po odkryciu w pobliżu bogatych złóż węgla. Jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce.
Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza to miasto w południowej Polsce, liczące około 100 000 mieszkańców. Jest to stolica powiatu Dąbrowa Górnicza w województwie śląskim. Historycznie miasto było ośrodkiem górniczym i do dziś jest siedzibą spółki górniczej, JSW, która jest jedną z największych firm górniczych w Europie. W XVI wieku odkryto na tym terenie rudy srebra, miedzi i ołowiu i rozpoczęto wydobycie. Miasto po raz pierwszy wzmiankowane było w 1532 roku jako Dąbrowa, a nazwę Dąbrowa Górnicza uzyskało w 1916 roku. Po II wojnie światowej miasto było ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego, a liczba ludności miasta gwałtownie wzrosła. Obecnie jest to jedno z najszybciej wyludniających się miast w Polsce.
Rybnik
Rybnik to miasto w południowo-zachodniej Polsce, liczące około 100 000 mieszkańców. Historycznie znajduje się w województwie śląskim. Obecnie miasto znajduje się w województwie śląskim i jest stolicą powiatu rybnickiego. Rybnik jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Miasto zostało założone nad brzegiem rzeki Zbrach w XIII wieku, a prawa miejskie otrzymało w 1292 roku. W średniowieczu był ważnym ośrodkiem górniczym, głównie miedzi. W latach 1291-1379 Rybnik był stolicą samodzielnej prowincji zwanej Księstwem Rybnickim, którą rządził książę. Po 1379 r. księstwo zostało włączone do Królestwa Czeskiego. Wiek XIX i XX przyniósł uprzemysłowienie i dobrobyt tego obszaru. Po II wojnie światowej i wprowadzeniu systemu komunistycznego w Polsce, Rybnik i jego okolice zostały rozwinięte przemysłowo. W latach 90-tych, kiedy Polska stała się krajem demokratycznym i członkiem Unii Europejskiej, sytuacja gospodarcza Rybnika znacznie się poprawiła. Obecnie przemysł w mieście obejmuje budowę maszyn, elektronikę, budowę maszyn i inżynierię chemiczną. Jest to jedno z najszybciej wyludniających się miast w Polsce.
Tarnów
Tarnów to miasto w południowo-wschodniej Polsce, liczące około 100 tysięcy mieszkańców. Jest stolicą powiatu tarnowskiego w województwie małopolskim. Historycznie miasto położone jest na brzegu rzeki Czernia w środku Wyżyny Śląskiej. Znajduje się około 75 kilometrów zarówno od granicy ze Słowacją, jak i od granicy z Czechami. Jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Tarnów jest najstarszym miastem regionu, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XI wieku. W XIV wieku stał się stolicą autonomicznego państwa śląskiego – Tarnowa. W XV wieku został przyłączony do Królestwa Polskiego, a w 1772 roku wszedł w skład Cesarstwa Austriackiego. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym.
Przemyśl
Przemyśl to miasto w południowo-wschodniej Polsce, liczące około 100 tysięcy mieszkańców. Znajduje się w województwie podkarpackim, w historycznym regionie Małopolska. Historycznie miasto położone jest u zbiegu Sanu i Wału Sanu. Obecnie Przemyśl jest stolicą powiatu przemyskiego. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, edukacyjnym i administracyjnym regionu. Jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Przemyśl jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Po raz pierwszy został wymieniony w X wieku jako gród, a miastem stał się w 1244 roku. Był też jednym z najważniejszych ośrodków polskiego oporu wobec wojsk rosyjskich w latach 1914-1915, kiedy to Przemyśl był oblegany przez Rosjan przez 132 dni.
Gliwice
Gliwice to miasto w południowo-zachodniej Polsce, liczące około 110 tysięcy mieszkańców. Jest to stolica województwa śląskiego i znajduje się w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Historycznie Gliwice są bardzo młodym miastem; zostały założone w XIX wieku przez Austriaków jako miasto fabryczne, kiedy to powstały tam dwa zakłady włókiennicze. Gliwice są jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Obecnie miasto jest bardzo rozwinięte przemysłowo; mieści się tu duża fabryka samochodów Lancia oraz jedna z największych hut miedzi w Europie. Dzięki dogodnemu położeniu Gliwice są również ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym. Podsumowanie Podsumowując, miasta z tej listy znajdują się na różnych etapach rozwoju gospodarczego. Niektóre z nich są jeszcze przede wszystkim przemysłowe, inne natomiast przeżywają obecnie wzrost gospodarczy dzięki branżom usługowym. To, co jednak łączy je wszystkie, to fakt, że obecnie doświadczają gwałtownego wyludnienia.