Jacek Krzemiński | 10.04.2021

Brakuje lekarzy i pielęgniarek? Oto jak ich przyciągnąć

W wielu miastach w Polsce brakuje dziś lekarzy i pielęgniarek, szczególnie w szpitalach. Władze samorządu woj. opolskiego oraz samorząd gminy Kluczbork wpadły na bardzo ciekawy pomysł, jak z tym problemem się uporać. Napisała o tym Polska Agencja Prasowa.

Szpital w Kluczborku, podobnie jak wiele innych szpitali w Polsce, od kilku lat boryka się z niedoborem kadr medycznych. W kluczborskim szpitalu zawieszano z tego powodu – na jakiś czas – funkcjonowanie całego oddziału. Władze Kluczborka postanowiły ten problem rozwiązać, fundując studentom kierunków medycznych stypendia – aż 2 tys. zł miesięcznie dla przyszłych lekarzy i 1-1,2 tys. zł dla studentów ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa. Warunek ich otrzymania jest jeden: że studenci zadeklarują, iż po zakończeniu studiów podejmą pracę w kluczborskim szpitalu.

Wcześniej takie stypendia – dla studentów medycyny, którzy zdeklarują się, iż będą pracować w placówkach służby zdrowia na terenie woj. opolskiego, zaoferował opolski urząd marszałkowski. Co jednak najważniejsze, okazuje się, że jest to bardzo skuteczna metoda. Bo opolski urząd marszałkowski podpisał już umowy stypendialne z kilkudziesięcioma studentami medycyny z całego kraju. Co ciekawe, samorządowcy pozwalają, by studenci mogli korzystać z obu stypendiów – gminy Kluczbork i samorządu woj. opolskiego – jednocześnie. To oznacza więc, że student medycyny, który przyjmie tę ofertę, może dostawać aż 4 tys. zł miesięcznie.

Na podstawie: PAP