Jacek Krzemiński | 13.10.2021

Częstochowa ma nowe centrum logistyczne

Firma Stoelzle Glass Group otworzyła w Częstochowie swe nowe centrum dystrybucyjne. Ma ono ponad 20 tys. mkw. powierzchni i jest największym tego typu obiektem austriackiego koncernu CAG, do którego należy firma Stoelzle.

Stoelzle zatrudnia obecnie w Częstochowie około 1000 pracowników, a jej częstochowski zakład to największy z jej siedmiu zakładów. To jednak nie wszystko, bo austriacka firma zamierza dalej inwestować w Częstochowie: w przyszłym roku wybuduje w tamtejszym zakładzie nową (o 40 proc. większą i wydajniejszą od dotychczasowej) wannę szklarską, co też jest bardzo dużą inwestycją, bo ma ona kosztować 180 mln zł. Dzięki niej zwiększy się moc produkcyjna zakładu.

Częstochowski zakład Stoelzle produkuje i dostarcza na światowe rynki prestiżowe opakowania szklane dla największych światowych marek z branży spirytusowej, kosmetycznej, farmaceutycznej i spożywczej. Oferuje najwyższej jakości usługi dekoracji szkła.

Nowe centrum dystrybucyjne Stoelzle w Częstochowie jest jednym z największych obiektów magazynowych w tym mieście.

– Żadna z firm należących do Stoelzle nie notuje tak błyskawicznego rozwoju, jak ta w Częstochowie – powiedział podczas otwarcia nowego centrum dystrybucyjnego w Częstochowie August Grupp, przedstawiciel właścicieli koncernu CAG. – Dotyczy to oczywiście wzrostu sprzedaży, ale również liczby zatrudnionych.

– Zakład i centrum w Częstochowie są bardzo dobrze usytuowane między wschodem a zachodem, dzięki czemu będziemy mogli eksplorować nowe rynki – dodał. – Widzimy duże możliwości zarówno w produkcji i sprzedaży szkła, jak i w produkcji i sprzedaży dekoracji, więc mam perspektywy dalszego rozwoju.

– Wasz sukces jest również naszym sukcesem. Rośnie gospodarczy potencjał Częstochowy, ponieważ zdecydowaliście się tu inwestować i rozwijać – podkreślał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Nasz program „Teraz Lepsza Praca” staje się m.in. dzięki Wam faktem, bo mieszkańcy i mieszkanki nie muszą wyjeżdżać poza miasto, żeby znaleźć lepszą pracę w dobrej firmie. Wierzę, że zarówno obecna, jak i przyszłe inwestycje Stoelzle Częstochowa będą temu służyć.

W częstochowskim programie „Teraz Lepsza Praca” chodzi o zapewnienie jak największej liczbie mieszkanek i mieszkańców miasta jak najbardziej stabilnych i jak najlepiej wynagradzanych miejsc pracy, a jednocześnie dobrych perspektyw rozwoju zawodowego.

W przypadku inwestycji Stoelzle samorząd Częstochowy – oprócz wsparcia tej firmy w procesie inwestycyjnym – tworzy warunki, aby firma mogła liczyć na kierunkowo przygotowanych pracowników. Dzięki współpracy z branżą oraz Politechniką Częstochowską w 2018 r. powstał w Częstochowie kierunek technologia szkła i ceramiki, a w ramach projektu „Zawodowa Współpraca”, w Zespole Szkół im. Prusa utworzony został profil nauczania związany z technologią szkła.

Stoelzle Częstochowa dwukrotnie nagradzane było wyróżnieniem Promotor Częstochowskiej Gospodarki – za lata 2011 i 2019. Firma jest aktywna w organizacjach gospodarczych, takich jak BCC, wspiera częstochowski sport, organizacje społeczne oraz projekty ekologiczne: jest m.in. sponsorem nasadzeń nowych drzew i krzewów w ramach inicjatywy CzęstoZielona.

Na podstawie: UM Częstochowa, Stoelzle Częstochowa