Jacek Krzemiński | 23.09.2021

Mieszkanie za remont w Katowicach

Ruszyła kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont” w Katowicach. Do wyboru jest 50 mieszkań komunalnych do wynajęcia w różnych częściach Katowic. Można je wynająć od miasta, a docelowo nawet wykupić na preferencyjnych zasadach – pod warunkiem wyremontowania tych lokali.  

​ – „Mieszkanie za remont” to świetna okazja na własne „M” dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.  – Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont” meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych.

– Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta – już po pięciu latach zamieszkiwania w nim – dodaje prezydent Krupa. – Wprowadziliśmy także zapisy, które zwiększają szanse „singli” na „mieszkanie za remont”. Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach.

Jakie mieszkania do wyboru? Jak aplikować o najem lokalu?

W tej edycji programu do wyboru jest 50 mieszkań o powierzchni od 28 do blisko 80 m2. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,21 zł do 7,65 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1876,32 zł do 5003,52 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1250,88 zł do 3252,29 zł. Trzecim warunkiem jest „brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego”. Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decyduje liczba przyznanych punktów. Ich liczba zależy m.in. od obecnej sytuacji mieszkaniowej (wielkość lokalu, w jakim obecnie się mieszka, w przeliczeniu na 1 osobę, liczba osób zamieszkujących w tym mieszkaniu), od tego, czy ma się dzieci i czy jest się osobą niepełnosprawną.

Więcej: https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/aktualnosci?ItemID=4892&ListID={75169DCB-89EF-46CD-A876-165C1E838909}

Na podstawie: UM Katowice