Jacek Krzemiński | 9.03.2021

Stargard zyska setki nowych miejsc pracy

W Stargardzie (woj. zachodniopomorskie) jeszcze w tym roku ruszy budowa Panattoni Park Stargard. Składał się on będzie z trzech ogromnych hal magazynowo-przemysłowych o łącznej powierzchni 172 tys. metrów kwadratowych.

Obiekt, dzięki któremu miasto zyska setki nowych miejsc pracy, stanie na 30-hektarowej działce, na przedmieściach Stargardu, na ul. Metalowej, na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. Będzie wynajmowany na cele magazynowe i przemysłowe. Ma być przyjazny dla środowiska i certyfikowany w systemie BREEAM (na poziomie „bardzo dobrym”), co oznacza, że będzie zapewniał najemcom dużo niższe zużycie energii i wody.

Firma Panattoni zdecydowała się na tę inwestycję właśnie w Stargardzie m.in. ze względu na jego korzystne położenie, blisko Niemiec i lotniska Szczecin-Goleniów, w sąsiedztwie korytarza transportowego ze Skandynawii na południe Europy (droga ekspresowa S3) oraz autostrady A6 prowadzącej do Berlina.

Na Pomorzu Zachodnim Panattoni wybudowało do tej pory blisko 500 000 m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej. Region staje się niezwykle atrakcyjny dla firm, które dystrybuują swoje towary nie tylko w Polsce zachodniej, ale również na teren Skandynawii oraz Niemiec. To zaleta pobliskiego portu w Świnoujściu oraz granicy z Niemcami. Od przejścia granicznego w Świnoujściu dzielą Stargard 134 km, a do przejścia  w Lubieszynie jest tylko 80 km. Stolica Niemiec – Berlin – położona jest zaledwie 170 km dalej, a więc trzykrotnie bliżej niż Warszawa” – napisał o tej inwestycji Panattoni.

Niemcy to nasz główny partner handlowy od lat, ale teraz Polska wyrasta na głównego dostawcę towarów do Niemiec w Europie. Niemiecki Urząd Statystyczny właśnie poinformował, że Polska po raz pierwszy została piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, wyprzedzając w tym zestawieniu Włochy i plasując się za Chinami, Holandią, USA i Francją. To wskazuje na rosnące znaczenie Polski dla niemieckiego handlu zagranicznego” – dodał Panattoni w swym komunikacie.

jmk/