Jacek Krzemiński | 20.03.2021

Siedlce – mazowieckie miasto do odkrycia

Ładne, zabytkowe centrum, niskie bezrobocie, dobre warunki życia, niezłe średnie zarobki, a ceny mieszkań dwa razy niższe niż w Warszawie. Do tego wyższa uczelnia, teatr, kino wielosalowe, dużo zabytkowych gmachów i dobre połączenie ze stolicą, które za kilka lat będzie jeszcze lepsze dzięki rozpoczynającej się budowie autostrady, łączącej Siedlce z Warszawą (autostrada A2). To wszystko sprawia, że na Mazowszu to jedno z najlepszych miejsc do życia.

Na razie piszemy o tym mieście dość krótko, ale na pewno poświęcimy mu w przyszłości większy artykuł. Najpierw garść danych statystycznych. W Siedlcach mieszka 78 tys. osób. Poziom bezrobocia w tym mieście to obecnie 4,6 proc. (dane GUS na koniec grudnia 2020 r.), a to oznacza, że – nie licząc Warszawy – jest ono niższe niż w pozostałych dużych mazowieckich miastach (w Ostrołęce wynosi ono 9,1 proc., w Radomiu – 12,4 proc. a w – bogatym dzięki rafinerii i siedzibie Orlenu – Płocku – 7 proc.

Średnie zarobki brutto w Siedlcach to – jak podaje GUS (ostatnie dostępne dane, za 2019 r.) – 4858 zł. Czyli są wysokie jak na miasta z tej części Polski. Pod względem wysokości średnich zarobków Siedlce wyprzedzają dużo większy Białystok czy inne miasto wojewódzkie – Gorzów Wielkopolski oraz wiele innych dużych miast, także z tych lepiej rozwiniętych części kraju – z Górnego Śląska czy z zachodniej Polski:

W których miastach w Polsce najlepiej się zarabia?

Wprawdzie średnie wynagrodzenia w Warszawie są prawie o 30 proc. wyższe niż w Siedlcach, ale za to mieszkania w Siedlcach według danych GUS są dwa razy tańsze niż w stolicy. Średnia cena siedleckich mieszkań od deweloperów to obecnie niecałe 5 tys. zł za metr (dokładnie 4989 zł – dane GUS), podczas gdy w Warszawie ceny nowych mieszkań są dwukrotnie droższe. To zaś oznacza, że niższe ceny mieszkań w Siedlcach z nawiązką rekompensują niższe zarobki niż w stolicy. Tym bardziej, że w tym mieście nie tylko mieszkania są tańsze. To jeden z przykładów: gdy szukałem wykonawców domu (będę go budował koło Mińska Mazowieckiego) i pompy ciepła, to tych polecanych i tańszych niż w Warszawie znalazłem właśnie w Siedlcach, a właściwie tuż pod Siedlcami: to firma Domy i Dachy oraz Ekosed.

W rankingu 100 największych polskich miast, opracowanym przez Klub Jagielloński:

https://klubjagiellonski.pl/publikacje/uciekajace-metropolie-ranking-100-polskich-miast/

https://klubjagiellonski.pl/wp-content/uploads/2019/12/uciekajace-metropolie.pdf

Siedlce zajęły bardzo wysokie 13. miejsce, wyprzedzając np. Poznań i Łódź. Zawdzięczają to m.in. swej prężnej gospodarce. W Siedlcach dużo się buduje. Nie tylko budynków mieszkalnych. Dla przykładu: zbudowała tu swą fabrykę pociągów szwajcarska firma Stadler.  Ma w tym mieście siedzibę także Grupa Drosed (branża drobiarska) oraz jedna z głównych spółek grupy Polimex-Mostostal (jednej z największych w kraju firm budowlanych), lecz też wiele innych mniejszych firm. W Siedlcach i ich sąsiedztwie działa sporo prężnych przedsiębiorców lokalnych, który zdobywają klientów nie tylko w okolicy, ale i w całym regionie, a nawet w całym kraju. W mieście jest również specjalna strefa ekonomiczna, która oferuje inwestorom zwolnienie z podatku dochodowego.

Czy w Siedlcach warto mieszkać, warto tu pozostać czy przeprowadzić się do tego miasta? Czy warto tu zainwestować, prowadzić firmę? Moim zdaniem tak, ale w kolejnym artykule o tym mieście postaram się to dokładniej uzasadnić.

A jeśli chcielibyście się dowiedzieć, dlaczego piszemy o takich miejscowościach, jak Siedlce, przeczytajcie zakładkę (jest na dole głównej strony) „O nas” lub kliknijcie w poniższy link („Czytaj dalej”):

O nas

Jacek Krzemiński