Wskaźnik urodzeń w Polsce na obrazku – rysunek rodziny, a pod spodem wykres wzrostu.

Wskaźnik urodzeń w Polsce – co musisz wiedzieć o różnych regionach

Ze zmniejszającą się liczbą ludności i coraz większą liczbą seniorów, Polska stoi przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi. W ostatnich latach wielu młodych ludzi opuściło kraj w poszukiwaniu możliwości pracy za granicą. Jednak w odpowiedzi na te okoliczności samorządy lokalne zainicjowały programy mające na celu odwrócenie tego trendu poprzez ułatwienie młodym parom zakładania rodzin. Przedstawiamy Państwu przegląd różnych regionów w Polsce oraz ich wskaźniki urodzeń.

Ile dzieci mają polskie małżeństwa?

Średnia liczba dzieci przypadająca na jedną kobietę to 1,4. W 2018 roku przeciętna Polka urodziła w swoim życiu 1,45 dziecka. Choć liczby te brzmią skromnie, wskaźnik ten jest najwyższy w UE. Polskie małżeństwa rodzą więcej dzieci niż w przeszłości, ale nadal mają ich mniej niż reszta świata. W 2016 roku średnia liczba dzieci na kobietę na świecie wynosiła 2,49, a w UE – 1,58.

Najbardziej urodzajne regiony Polski

Wielkopolska, Mazowsze i Śląsk mają najwyższy wskaźnik urodzeń w Polsce. Mieszkańcy tych regionów rodzą średnio 2,18 lub więcej dzieci na kobietę. Co więcej, w tych regionach wskaźnik urodzeń jest znacznie wyższy niż średnia unijna. W regionach lubelskim i podlaskim wskaźnik urodzeń jest niższy od średniej unijnej i wynosi około 1,6 dziecka na kobietę. W województwach wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim wynosi on około 1,77 dziecka na kobietę.

Obszary o najniższym wskaźniku urodzeń w Polsce

Regiony o najniższym wskaźniku urodzeń w Polsce to:

  • Lubelskie – 1,56 dziecka na kobietę.
  • Podlaskie – 1,69 dziecka na kobietę.
  • Wielkopolskie – 1,77 dziecka na kobietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *